Menu
Sport

Juniors show athletic excellence

SPORTS NIGHT: Kathryn Kidman, Taylah Kidman and Bridget Madigan were among many junior athletes recognised at the South Burnett Primary School sports night at Kingaroy State School on Thursday.
SPORTS NIGHT: Kathryn Kidman, Taylah Kidman and Bridget Madigan were among many junior athletes recognised at the South Burnett Primary School sports night at Kingaroy State School on Thursday. Aiden Burgess

THE region's best junior athletes have been recognised at the South Burnett Primary School Sports Night.

The presentation at Kingaroy State School acknowledged those who had represented the South Burnett and Wide Bay in primary school competition this year.

The night was also the 2012 Year in Review for South Burnett Primary School Sport with coaches involved in each sport presenting their recap of the year. Australian Shooting Stars and Queensland Fire women's cricket team representative Holly Ferling was the guest speaker.

South Burnett's Primary School Wide Bay representatives for 2012.

Athletics: Abelee Stanley (Murgon SS), Selwyn Cobbo (Murgon SS), Riley Priaulx (Taabinga SS), Sarah Tarlington (Taabinga SS), Declan Hutchinson (Taabinga SS), Daniel Bond (Coolabunia SS), Clare Adcock (St Mary's Catholic College), Oscar Schmidt (St John's Lutheran Primary School), Nick Schmidhauser (St Joseph's Murgon), Patrick Hoult (St Joseph's Murgon), Renee Irvine (St Joseph's Murgon).

Australian Rules: Taj Jones (Nanango SS), Alex Dunemann (St Mary's Catholic College), Travis Harm (Taabinga SS).

Basketball: Orlyn Fisher (Murgon SS), Renee Irvine (St Joseph's Murgon), Hannah Allcock (St Joseph's Murgon).

Cricket: Girls: Hannah Allcock (St Joseph's Murgon), Courtney Sippel (Moffatdale SS), Lavina Turner (Nanango SS), Emma Calvert (Nanango SS), Laura Gray (Taabinga SS), Renee Irvine (St Joseph's Murgon), Kathryn Kidman (Tanduringie SS). Boy's: Jared Sippel (Moffatdale SS), Tom Carney (St Joseph's Murgon).

Cross Country: Nicholas Schmidhauser (St Joseph's Murgon), Orlyn Fisher (Murgon SS), Tegan Hall (Murgon SS), Clare Adcock (St Mary's Catholic College), Macey Jones (Tanduringie SS).

Rugby League: Under 11s: Tyreese Gyemore (Cherbourg SS), Triston Murray (Murgon SS), Jack Scott (Nanango SS), Jack Sullivan (Nanango SS), Nicholas Plint (Taabinga SS). Under 12s: Cohen Beggs (Murgon SS), Jayden Maher (Taabinga SS), Taj Jones (Nanango SS), Thomas Springate (Nanango SS).

Soccer: Girls: Taylah Berlin (Murgon SS), Laura Gray (Taabinga SS).

Softball: Robert Vievers (St Mary's Catholic College).

Touch Football: Boys: Tom Pratt (St Mary's Catholic College), Alex Dunemann (St Mary's Catholic College), Taj Jones (Nanango SS), Jared Sippel (Moffatdale SS). Girls: Courtney Sippel (Moffatdale SS), Renee Irvine (St Joseph's Murgon), Hannah Allcock (St Joseph's Murgon), Laura Gray (Taabinga SS), Kate Ferling (Taabinga SS).

Topics:  award junior south burnett sport

South Burnett

Stay Connected

Update your news preferences and get the latest news delivered to your inbox.

Dingo duffer strikes in Wondai

South Burnett councilor Ros Heit said she expects the culprit who stole one of Wondai's dingo satues will be overcome with guilt and return it to its rightful home.

"I can't believe the cheek of them.”

Splash of colour for Murgon wall

FAMOUS FACE: Murgon mural by artists Kane Brunjes and Bronte Naylor.

Artistic projects for regional kids.

Local Partners