Note: This poll ended on 11th November 2020.

Vote for 2020 Grafton Shoppingworld People's Choice Award - Clarence Valley Sportsperson of the Year (max 3 votes)

HAYDEN ENSBEY (Lawrence) - Cricket/Rugby League: Represented North Coast CHS, North Coast U19s and Coffs Coast Chargers at Cricket; North Coast Bulldogs U18s and Casino Cougars U18s at rugby league. (Dec Jnr Sportsperson)

3%

LINDSEY WALL (Yamba) - Triathlon: Won Yamba and Kingscliff Triathlons. (Dec Snr Sportsperson)

1%

KALANI IVES (Yamba) - Ironwoman/Swimming: 1st NSW Country U15 Female 2km Beach Run + four 2nds. 1st 700m and 2nd 2km Open's Women division at Yamba Ocean Swim. (Jan Jnr Sportsperson)

8%

LAURELEA MOSS (Grafton) - Cycling: Five 1sts and four 2nds at QLD Masters Track Championships; two 1sts, four 2nds and a 3rd at Nationals Masters Track Championships, named Women's 40-44 Champion of Champions. (Jan Snr Sportsperson)

1%

ANDREA THOMSON (South Grafton) - Swimming/Physical Culture: Broke eight school swimming records, seven 1sts at CHS Mid North Coast, broke North Coast 12yr girls 1500m record; represented Grafton Physical Culture Club at Jnr National Championships. (Feb Jnr Sportsperson)

18%

KELLY BLANCH (Grafton) - Crossfit: Hybrid Fitness trainer qualified for Down Under CrossFit Championships, finishing 66th out of 10,000 challengers. (Feb Snr Sportsperson)

4%

JACK LEESON (Grafton) - Swimming: Broke eight school swimming records, won all his events at CHS Mid North Coast. (Mar Jnr Sportsperson)

10%

MITCH CHRISTIANSEN (Junction Hill) - AWD Athletics: Silver in 100m 200m and long jump in T37 classification at NSW Athletics Para Championships. Won 2019 People's Choice. (Mar Snr Sportsperson)

2%

REILLY WUNDERLICH (Yamba) - Golf: Won Northern Rivers District Junior Championship, 2nd Yamba A Grade Championships, member of North Coast Academy of Sport for seven years. (Apr Jnr Sportsperson)

8%

MATT McGUREN (Southgate) - Horse Racing: Won the past five Northern Rivers Jockey Premierships, 60 wins in 2019/20. (Apr Snr Sportsperson)

1%

JAMAL LAURIE (South Grafton) - Rugby League/Athletics/Dance: Represented Group 1 Taipans, Northern Rivers Titans, U15 Indigenous Invitational at league; competed at NSW CHS Athletics; participated in Schools Spectacular with Bangarra Dance Ensemble. (May Jnr Sportsperson)

13%

BELINDA HODDER (Grafton) - Horse Racing: Rode 15 winners in May including three trebles. 3rd overall in 2019/20 Northern Rivers Jockey Premiership with 32 wins. (May Snr Sportsperson)

3%

HOLLIE FULLER (South Grafton) - Golf: 1st Grafton Ladies Championship, member of NSW Golf Jack Newton Devt Squad. (Jun Jnr Sportsperson)

3%

FRASER MARSH (Maclean) - Football/Golf: Maclean Bobcats top goal scorer in Far North Coast Premier League; Maclean Golf Club champion. (Jul Snr Sportsperson)

2%

MAISON SIMMONS (Maclean) - Cricket: Score four 100s in 2019/20 season. Batted 45 times, scored 1446 runs, 16 not outs, average 49.86. (Jul Jnr Sportsperson)

6%

KYLE HANCOCK (Grafton) - Rugby Union: Grafton Redmen captain and highest point scorer in 2020. (Aug Snr Sportsperson)

1%

HARLEY WALTERS (Angourie) - Surfing: Won NSW U16 title. (Aug Jnr Sportsperson)

4%

ED McGRATH (Ulmarra) - Rugby Union: Far North Coast Zone best and fairest two years in a row. (Sept Snr Sportsperson)

3%

JOSH CARIGE (Yamba) - Athletics: Broke three school records including 11-year boys high jump record which stood since 1998.

3%

The online poll presented here is not scientific and as such poll results generated should not be taken as representative of the views of the public or internet users who have chosen to participate. APN Online and South Burnett Times can not be held responsible for any views expressed through the poll.

You should also read